HomeWskazówki dla domuZacznij jeść garść orzechów dziennie.To zrobi to samo z twoim ciałem i...

Zacznij jeść garść orzechów dziennie.To zrobi to samo z twoim ciałem i mózgiem

Są jednym z najlepszych pokarmów dla mózgu – narząd kontrolujący całe ciało.Są łatwo dostępne i nie potrzebują towarzystwa, żeby dobrze smakować.Oto dlaczego warto sięgnąć po orzechy..

Rozgniataj je osobno, dodawaj do sałatek, dodawaj do deserów, łącz i szukaj połączeń smakowych dla orzechów.Wystarczy kilka kawałków dziennie, aby poprawić pracę mózgu.Są jednym z najlepszych paliw dla tego organizmu ‒ jeden z najważniejszych w naszym organizmie.

Jak orzechy wpływają na mózg?

Orzechy poprawiają nastrój. W jednym dużym badaniu naukowcy obserwowali osoby na diecie śródziemnomorskiej uzupełnionej orzechami.Odkryli, że u osób na diecie orzechowej ryzyko depresji było o 20% zmniejszone w ciągu 5,5 roku. 30%.Ponadto orzechy zawierają tryptofan (aminokwas), który jest prekursorem serotoniny, działa uspokajająco i poprawia nastrój.

Orzechy są również źródłem minerałów, takich jak potas, magnez i wapń, które pomagają utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą.Jest to ważne nie tylko dla serca, ale także dla mózgu, ponieważ narząd ten jest otoczony siecią naczyń krwionośnych.Dzięki nim odżywia się mózg. Mózg potrzebuje stałego, nieograniczonego przepływu krwi, aby prawidłowo funkcjonować..

Co jeszcze? Orzechy włoskie są również bogate w magnez, błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze. Kwasy tłuszczowe omega-3 chronią przed chorobą Alzheimera, wspomagają prawidłową budowę błon komórkowych i odbudowę połączeń neuronalnych, a także mogą zmniejszać stany zapalne i ryzyko udaru.Błonnik z kolei ogranicza powstawanie złogów w naczyniach krwionośnych i tętnicach, co może chronić przed gromadzeniem się blaszek miażdżycowych w tętnicach mózgowych.Orzechy są również bogate w przeciwutleniacze, w tym witaminę E.Składniki te mogą zapobiegać procesom zwyrodnieniowym w mózgu.

TOP 5 orzechów wspierających mózg

Generalnie orzechy są doskonałą odżywką dla ludzkiego mózgu, jednak istnieje „złota piątka“, która wyróżnia się swoimi właściwościami szczególnie silnie wpływającymi na pracę mózgu.Według Laury M.Ali, wielokrotnie nagradzany dietetyk i dietetyk z ponad 30-letnim doświadczeniem, wymienia pięć orzechów najważniejszych dla mózgu migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe i pekan oraz pistacje..

  • Migdały są bogate w fitosterole ‚ rodzaj steroli roślinnych, które „konkurują“ o miejsce z cholesterolem, zmniejszając w ten sposób jego wchłanianie.Według dietetyka Laury M.Zdaniem Aliovej potencjalnie zmniejsza to powstawanie blaszek miażdżycowych w tętnicach mózgowych.
  • Orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 , a także przeciwutleniacze, które są świetne dla mózgu.Flawonole, witamina E i selen działające razem jako zespół wykazują imponujące działanie przeciwzapalne.
  • Pistacje to jedne z niewielu orzechów zawierających luteinę i zeaksantynę. Związki te mogą pomóc poprawić przepływ krwi do mózgu, pomagając w utrzymaniu skupienia i jasności umysłu.Ponadto zawierają melatoninę, hormon regulujący cykl snu i czuwania.A sen jest niezbędny dla zdrowego mózgu.
  • Pekany są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, a także są źródłem cynku i miedzi , dwóch składników odżywczych ważnych dla funkcji poznawczych.Dietetyczka Laura M.Powołując się na badania, Aliová wskazuje, że u osób chorych na Alzheimera stwierdzono niższy poziom cynku, a u małych dzieci z niedoborem cynku stwierdzono spowolnienie rozwoju funkcji poznawczych i problemy z nauką.
  • Orzechy laskowe są źródłem witaminy E, miedzi i manganu, a także witamin z grupy B, tiaminy i kwasu foliowego , czyli składników pozytywnie wpływających na pracę mózgu.
  • Janem
    Janem
    Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Nejoblíbenější

    Nedávné komentáře