28. 08. 2024 (Fot.: Shutterstock/Bryan Saputra).
Chociaż nie jest to jedna z najłatwiejszych roślin, przy odpowiedniej pielęgnacji może nagrodzić Cię pięknym wyglądem.Kalatea, zwana potocznie „modlitwą“, zachwyca ozdobnymi liśćmi.Od tego wywodzi się jego nazwa.Jak dbać o kalateę? Oto kilka przydatnych wskazówek..
Jest znana ze swoich oryginalnych wzorów liści, a także z tego, że nie jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin.Kalatea (Calathea) zachwyca wyglądem i jest piękną ozdobą wnętrza – zwłaszcza, że z łatwością można za jego pomocą stworzyć własną, domową dżunglę.
Kalatea lub roślina „modląca się“
Nazywa się ją „modlącą się“ rośliną, ponieważ ma zdolność składania i rozkładania liści. W nocy liście rozwijają się, przypominając dłonie złożone do modlitwy.Rano liście ponownie się składają.Stanowią główną ozdobę rośliny. są ciemnoczerwone od spodu i mogą być różowe, fioletowe, zielone lub brązowawe na górze.Liście są również ozdobione paskami, paskami lub innymi wzorami.
Obecnie znanych jest 300 gatunków kalatei, które rosną naturalnie w Ameryce Południowej, na Karaibach i w Ameryce Środkowej. W naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę doniczkową.Warto dodać, że jest to roślina wieloletnia, wiecznie zielona.Może osiągnąć około 0,5 m szerokości i 0,5 m wysokości.
Idealne miejsce dla kalatei
Na wolności kalatea rośnie w cieniu lasów tropikalnych i nie otrzymuje bezpośredniego światła słonecznego.Dlatego we wnętrzu najlepszym miejscem dla kalatei będzie miejsce półcieniste lub jasne, ale pod warunkiem rozproszonego światła. Należy także zadbać o to, aby do pomieszczenia nie przedostawał się wiatr.Na przykład najlepiej nadaje się parapet od strony wschodniej.Zimą nie zapomnij zapewnić kalatei trochę więcej światła.
Roślina lubi też ciepłe i wilgotne powietrze , dlatego w mieszkaniu lub domu należy zadbać o temperaturę od 18 do 15 stopni C.Przy uprawie kalatei niezbędna jest stosunkowo wysoka wilgotność powietrza.Nie należy go umieszczać w pobliżu gorącego grzejnika.
Latem roślinę należy zraszać codziennie, zimą dwa razy w tygodniu..
Calatea ma więcej niż tylko funkcję ozdobną.Można powiedzieć, że jest to roślina do zadań specjalnych, gdyż należy do roślin wykazujących zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i innych szkodliwych substancji.
Najlepszym podłożem do uprawy kalatei jest mieszanka gleby kompostowej i grubego piasku.Podłoże powinno być również przepuszczalne, a na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażową, taką jak żwir lub kamyki.
Jak podlewać kalateę?
Doniczkę najlepiej ustawić na spodku pełnym wody i kamyków lub w doniczce wypełnionej torfem. W ten sposób parująca woda zwiększy wilgotność wokół rośliny.
Calatea preferuje wilgotne podłoże.Nie należy go jednak moczyć, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj roślinę wodą destylowaną o temperaturze pokojowej.Wiosną i latem należy to robić około trzech razy w tygodniu, zimą tylko raz w tygodniu..
Kalatea należy nawozić co dwa tygodnie od marca do września, a zimą należy go unikać. Najlepiej sprawdzają się płynne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do roślin ozdobnych.Stosować połowę zalecanej dawki.
Nie zapomnij także regularnie przecierać liści roślin ozdobnych miękką, wilgotną szmatką..