HomeWskazówki dla domuZachwyca ozdobnymi liśćmi.„Modląca się” roślina może również stać w cieniu

Zachwyca ozdobnymi liśćmi.„Modląca się” roślina może również stać w cieniu

28. 08. 2024 (Fot.: Shutterstock/Bryan Saputra).

Chociaż nie jest to jedna z najłatwiejszych roślin, przy odpowiedniej pielęgnacji może nagrodzić Cię pięknym wyglądem.Kalatea, zwana potocznie „modlitwą“, zachwyca ozdobnymi liśćmi.Od tego wywodzi się jego nazwa.Jak dbać o kalateę? Oto kilka przydatnych wskazówek..

Jest znana ze swoich oryginalnych wzorów liści, a także z tego, że nie jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin.Kalatea (Calathea) zachwyca wyglądem i jest piękną ozdobą wnętrza – zwłaszcza, że ​​z łatwością można za jego pomocą stworzyć własną, domową dżunglę.

Kalatea lub roślina „modląca się“

Nazywa się ją „modlącą się“ rośliną, ponieważ ma zdolność składania i rozkładania liści. W nocy liście rozwijają się, przypominając dłonie złożone do modlitwy.Rano liście ponownie się składają.Stanowią główną ozdobę rośliny. są ciemnoczerwone od spodu i mogą być różowe, fioletowe, zielone lub brązowawe na górze.Liście są również ozdobione paskami, paskami lub innymi wzorami.

Obecnie znanych jest 300 gatunków kalatei, które rosną naturalnie w Ameryce Południowej, na Karaibach i w Ameryce Środkowej. W naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę doniczkową.Warto dodać, że jest to roślina wieloletnia, wiecznie zielona.Może osiągnąć około 0,5 m szerokości i 0,5 m wysokości.

Idealne miejsce dla kalatei

Na wolności kalatea rośnie w cieniu lasów tropikalnych i nie otrzymuje bezpośredniego światła słonecznego.Dlatego we wnętrzu najlepszym miejscem dla kalatei będzie miejsce półcieniste lub jasne, ale pod warunkiem rozproszonego światła. Należy także zadbać o to, aby do pomieszczenia nie przedostawał się wiatr.Na przykład najlepiej nadaje się parapet od strony wschodniej.Zimą nie zapomnij zapewnić kalatei trochę więcej światła.

Roślina lubi też ciepłe i wilgotne powietrze , dlatego w mieszkaniu lub domu należy zadbać o temperaturę od 18 do 15 stopni C.Przy uprawie kalatei niezbędna jest stosunkowo wysoka wilgotność powietrza.Nie należy go umieszczać w pobliżu gorącego grzejnika.

Latem roślinę należy zraszać codziennie, zimą dwa razy w tygodniu..

Calatea ma więcej niż tylko funkcję ozdobną.Można powiedzieć, że jest to roślina do zadań specjalnych, gdyż należy do roślin wykazujących zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i innych szkodliwych substancji.

Najlepszym podłożem do uprawy kalatei jest mieszanka gleby kompostowej i grubego piasku.Podłoże powinno być również przepuszczalne, a na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażową, taką jak żwir lub kamyki.

Jak podlewać kalateę?

Doniczkę najlepiej ustawić na spodku pełnym wody i kamyków lub w doniczce wypełnionej torfem. W ten sposób parująca woda zwiększy wilgotność wokół rośliny.

Calatea preferuje wilgotne podłoże.Nie należy go jednak moczyć, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj roślinę wodą destylowaną o temperaturze pokojowej.Wiosną i latem należy to robić około trzech razy w tygodniu, zimą tylko raz w tygodniu..

Kalatea należy nawozić co dwa tygodnie od marca do września, a zimą należy go unikać. Najlepiej sprawdzają się płynne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do roślin ozdobnych.Stosować połowę zalecanej dawki.

Nie zapomnij także regularnie przecierać liści roślin ozdobnych miękką, wilgotną szmatką..

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře