HomeWskazówki dla domuWarto włączyć te produkty do swojej diety.Wiedzą o tym czołowi sportowcy

Warto włączyć te produkty do swojej diety.Wiedzą o tym czołowi sportowcy

Zboża i nasiona warto jeść, bo wpływają na zdrowie całego organizmu.Dzięki nim nie tylko rzadziej chorujemy i czujemy się lepiej, ale także lepiej wyglądamy.Są cennym źródłem białka, zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy.Dostarczają błonnika, kwasu foliowego oraz wielu witamin i minerałów.Są niezbędnym elementem zróżnicowanej diety.Które są najcenniejsze i dlaczego?.

Nasiona Chia

Nasiona Chia nazywane są także szałwią hiszpańską.Właściwości zdrowotne tych niepozornych, ciemnoszarych, maleńkich nasion docenili już Aztekowie.Po fasoli i kukurydzy chia była trzecią najcenniejszą uprawą.Nasiona Chia są cennym źródłem białka i zdrowych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6).Dostarczają organizmowi także antyoksydantów i solidnej dawki błonnika.Nie zapomnij o witaminach – szczególnie witaminy i minerały z grupy B i E – wapń, magnez, cynk, potas, sód, fosfor.

Nasiona Chia mają bardzo dobre działanie antyoksydacyjne.Pomagają zwalczać infekcje, choroby i szkodliwe skutki stresu. 100 g tych nasion zawiera około 485 kcal, w tym około 16,5 g białka, 31 g tłuszczu, 42 g węglowodanów i aż 34,5 g błonnika.Ich regularne spożywanie pomaga schudnąć, dlatego polecane są osobom na diecie i sportowcom.

Nie ma prawie żadnych przeciwwskazań do spożywania chia, jednak osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego powinny zachować umiar.

Chia najlepiej smakuje w formie budyniu, budyniu oraz jako składnik koktajli.Świetnie sprawdzają się także w musli i płatkach śniadaniowych oraz jako składnik płatków owsianych.Ponieważ dobrze komponują się z owocami, niektórzy dodają je do przetworów. zarówno na ciepło, jak i na zimno (także na dżemy i marmolady).Można je łatwo dodawać do sałatek, posypywać kanapki, a w jeszcze łagodniejszej wersji zagęszczać zupy czy sosy.Wykorzystuje się je także do wypieku ciast, chleba i bułek.

Nasiona słonecznika

Kolejnym cennym ziarnem są nasiona słonecznika. 100 gramów tych wartościowych nasion zawiera 580 kcal.Są bogate w zdrowe tłuszcze (około 50% składu nasion), białka i błonnik.Nasiona słonecznika są również bogate w witaminy, takie jak witaminy C, A, E i witaminy z grupy B, a także minerały: potas, fosfor, selen, magnez i żelazo.

Regularne spożywanie nasion słonecznika przyczynia się do poprawy zdrowia, m.in. zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak miażdżyca i nowotwory.Nasiona słonecznika obniżają poziom cholesterolu, chroniąc w ten sposób przed chorobami układu krążenia.Wspomagają także pracę tarczycy.Spożywanie nasion słonecznika zalecane jest także dla urody, gdyż korzystnie wpływają na wygląd fizyczny, zwłaszcza na kondycję skóry i włosów.

Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby powinny unikać nasion słonecznika.Należą do nich osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi, trzustkowymi i pęcherzyka żółciowego.Ponadto osoby stosujące dietę lekkostrawną lub niskotłuszczową powinny zachować ostrożność podczas spożywania tych nasion.

Z czym łączyć pestki słonecznika? Nasiona te mają uniwersalny smak, dlatego dobrze komponują się ze słodkim śniadaniem. płatki owsiane, naleśniki lub naleśniki – także do wieczornych posiłków, takich jak makaron czy ryż.Doskonale nadają się do sałatek na bazie sałatek, a także do różnego rodzaju wypieków.

Nasiona lnu

Nasiona lnu to kolejne zboże, które ma wręcz nieoceniony wpływ na nasze zdrowie.Po pierwsze jest cennym źródłem białka, po drugie błonnika, a po trzecie kwasów tłuszczowych omega-3.Ponadto zawiera wiele minerałów, takich jak wapń, potas, żelazo, magnez, cynk i miedź, a także witaminy B1, B6, PP i kwas foliowy.Głębiny redukują poziom „zła“ cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi, poprawiają pracę układu trawiennego i działają przeciwnowotworowo.Wspomaga odporność organizmu oraz łagodzi objawy przeziębienia takie jak kaszel i ból gardła.Spożywanie tych zbóż polecane jest osobom dbającym o swoją wagę, ponieważ nie tylko zwiększa to uczucie sytości, ale także likwiduje zatrzymywanie wody w organizmie.Warto również wspomnieć, że włączenie nasion lnu do diety poprawi kondycję skóry, wzmocni paznokcie i włosy.

Pomimo tego, że siemię lniane ma tak wiele zalet, nie przynosi korzyści każdemu w równym stopniu.Ostrożność powinny zachować osoby uczulone na len, cierpiące na choroby zapalne lub trudne do opanowania zaparcia.Nawet osoby regularnie zażywające leki przeciwzakrzepowe powinny ograniczyć obecność tych nasion w swojej codziennej diecie.

Podobnie jak nasiona chia, nasiona lnu będą doskonałym dodatkiem do płatków owsianych lub sałatek, można je dodawać do koktajli lub podczas pieczenia ciast, chleba i bułek.W jeszcze bardziej miękkiej wersji będzie doskonałym zamiennikiem mąki i zagęści sos lub zupę.Mielone siemię lniane sprawdza się również jako alternatywa dla jajek przy przygotowywaniu ciast czy strączkowych.Wcześniej dobrze zmiel nasiona, a następnie wymieszaj jedną łyżkę stołową z trzema łyżkami wody.

Nasiona dyni

Na naszej liście nie powinno zabraknąć pestek dyni, które posiadają wiele cennych właściwości.Przede wszystkim zawierają kwasy tłuszczowe, które między innymi odpowiadają za transport enzymów w organizmie człowieka.Są źródłem substancji mineralnych – karoten z grupy B, wapń, potas i fosfor.Zawierają witaminy C, A, D i E, a także witaminy z grupy B.W 100 g suszonych pestek dyni znajduje się około 560 kcal i prawie 50 g tłuszczu.

Włączając nasiona do swojej diety, wspomożesz prawidłową pracę nerek i obniżysz poziom cukru we krwi.Nasiona wspomagają układ trawienny, łagodzą objawy depresji, migreny i bóle głowy.U mężczyzn poprawiają także płodność, gdyż są źródłem cynku, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi.

Ze względu na dużą ilość błonnika mogą w nadmiarze powodować bóle brzucha, dlatego osoby z wrażliwym układem trawiennym powinny zachować ostrożność.Tutaj znajdziesz także badania naukowe, według których osoby zagrożone hipoglikemią powinny ich raczej unikać.

Nasiona najlepiej spożywać na surowo, ale nadają się również do pieczenia.Ale najważniejsze jest to, że nie robisz tego zbyt długo, ale najwyżej 20 minut. aby nie pozbawić ich cennych właściwości.Mają uniwersalny smak i potrafią urozmaicić wiele potraw.Nadają się do zup, sałatek, deserów i różnego rodzaju wypieków (m.in.chleb).

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře