Kiedy zaczyna boleć wiemy, że na karku mamy mnóstwo wykroczeń dietetycznych.Dieta ma ogromny wpływ na ten niepozorny narząd, który pełni w organizmie niezwykle ważne funkcje.Jak powinniśmy się odżywiać, aby jej nie zaszkodzić, a czego unikać, aby trzustka mogła dobrze funkcjonować? Polecamy.
Trzustka jest niewielka, ale jej roli nie można przecenić.Bez jego dobrego funkcjonowania nie może być dobrego trawienia, produkuje również hormony i odgrywa rolę w regulacji poziomu cukru we krwi.Kiedy jej stan się pogarsza, natychmiast to odczuwamy.Co ograniczyć w swojej diecie, aby nie obciążać go zbytnio?
Nie dawaj jej tego
Mięso i podroby zwierzęce. Mięso, zwłaszcza czerwone i tłuste mięso oraz podroby, spożywane często i w dużych ilościach, nie są dobre dla trzustki.To samo tyczy się przetworów mięsnych, zwłaszcza wędlin i wędlin, które zazwyczaj są wysoko przetworzone.Jeśli są smażone, jest to interwencja dla trzustki.Takie pokarmy są bardzo bogate w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe.
Żywność przetworzona. Te produkty zawierają dużo tłuszczu i soli, które mają negatywny wpływ na trzustkę.Takie pokarmy są również bogate w rafinowane węglowodany, m.in.białą mąką i cukrem, co jest kolejnym powodem, dla którego lepiej unikać śmieciowego jedzenia.Powodują szybkie uwalnianie cukrów prostych do krwiobiegu i podnoszą poziom glukozy we krwi, co oznacza, że aby zneutralizować problem, trzeba wyprodukować ogromne ilości insuliny.Słodkie napoje, słodycze, produkty z białej mąki z niewielką ilością błonnika stanowią duże wyzwanie dla trzustki i szybko ją obciążają.
Tłuste jedzenie. Nadmiar tłuszczu kryje się w wielu produktach, nie tylko w mięsie i fast foodach.Należy także uważać na nadmiar majonezu, sera i śmietanki.Trzustka produkuje między innymi lipazę, która pozwala organizmowi poradzić sobie z przetwarzaniem lipidów.Kiedy żywność zawiera zbyt dużo tłuszczu, trzustka nie jest w stanie go już znieść.
Alkohol. Nadmierne spożycie alkoholu jest bardzo szkodliwe i może nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek trzustki.Alkohol prowadzi do ostrego zapalenia trzustki, którego konsekwencje mogą być nieodwracalne.
Cukier. Jego nadmiar w diecie może doprowadzić nawet do zapalenia trzustki.To bezpośrednia droga do cukrzycy.