HomeWskazówki dla domuPodlewanie czosnku.Zwróć uwagę na ważną datę, a następnie przestań ją podlewać

Podlewanie czosnku.Zwróć uwagę na ważną datę, a następnie przestań ją podlewać

Regularne podlewanie czosnku jest ważne, szczególnie we wczesnych stadiach rozwoju. Jednakże jest taki moment, w którym należy przerwać podlewanie czosnku, aby mógł prawidłowo dojrzeć. Dzięki temu roślina w pełni rozwinie łuski, które chroń cebule. Czy powinniśmy je jeszcze podlewać tuż przed kopaniem? Kiedy jest najlepszy czas na zbiór czosnku? Wyjaśniamy..

Nawadnianie odgrywa ważną rolę w uprawie czosnku, ponieważ, jak w przypadku wszystkich roślin, ma bezpośredni wpływ na jakość i bogactwo zbiorów.W początkowych fazach wzrostu roślina wymaga regularnego podlewania, aby mogła prawidłowo się zakorzenić.Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra.W miarę wzrostu rośliny można nieco ograniczyć podlewanie, ale nadal należy dbać o to, aby gleba była lekko wilgotna.

W okresie intensywnego wzrostu czosnek podlewać raz w tygodniu.Zawsze jednak musimy pamiętać o dostosowaniu częstotliwości podlewania do warunków atmosferycznych, szczególnie w okresach suchych.W chłodniejszych miesiącach można ograniczyć tę pielęgnację, gdyż wtedy czosnek wchodzi w stan spoczynku.

Czosnek najlepiej podlewać bezpośrednio u nasady rośliny i unikać zwilżania liści.Możemy zastosować także systemy nawadniania kropelkowego, które dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni, minimalizując ryzyko utraty wody i chorób. Czosnek potrzebuje około 2,5 cm wody tygodniowo , dlatego warto monitorować wilgotność gleby, aby nie dopuścić do jej przesuszenia lub nadmiernego zamoczenia.

Przy braku wody liście czosnku mogą żółknąć i uschnąć, co oznacza, że ​​​​konieczne jest zwiększenie podlewania.Niestety nadmierne podlewanie może przyczynić się do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Gleba musi być dobrze osuszona , ponieważ zapobiegnie to stagnacji wody.Dodając do niego kompost, możemy poprawić jego strukturę i zdolność do zatrzymywania wilgoci.Optymalne pH dla czosnku wynosi 6,0-7,0.

Podlewanie czosnku przed jego wykopaniem

Około dwóch tygodni przed zbiorem czosnku ozimego liście zaczynają żółknąć, co sygnalizuje początek procesu przepływu soków z wierzchołka rośliny do cebul.Dzięki temu cebula zwiększa swoją objętość i rozmiar. W tym okresie należy całkowicie przerwać podlewanie, aby roślina mogła wytworzyć łuski chroniące główki.Nadmiar wody może przerwać skórkę i spowodować wypadanie głów podczas kopania, pozostawiając część strąków w ziemi.Oznacza to również, że czosnek będziemy mogli przechowywać znacznie krócej.

Opady deszczu przed wykopaniem czosnku również niekorzystnie wpływają na roślinę ponieważ łuski nie zakrywają całkowicie cebul.Po kopaniu należy najpierw wysuszyć czosnek i go użyć.Jeśli chcesz uzyskać czosnek dobrej jakości, który będzie można przechowywać jesienią i zimą, przestań go podlewać co najmniej dwa tygodnie przed planowanym kopaniem.Dzięki temu czosnek będzie odpowiednio przygotowany do długotrwałego przechowywania aż do kolejnych zbiorów.

Kiedy kopać czosnek?

Gdy czosnek zacznie tworzyć groty strzał z kwiatostanami i cebulami nadziemnymi, odłam je, tworząc większe główki.Warto jednak zachować po kilka sztuk z każdej odmiany.W miarę dojrzewania kwiatostanu łuski pokrywające cebulki nadziemne pękają i dolne liście rośliny żółkną.Oznacza to, że nadszedł czas zbiorów, chociaż niektóre liście są w tym czasie jeszcze zielone.

Zbiór najlepiej przeprowadzać przy suchej pogodzie, gdyż wtedy możemy rozłożyć czosnek na grządce do wyschnięcia.Wtedy nie trzeba go zbyt często czyścić.Na tym etapie nie przycinamy liści ani łodyg.Jeśli czosnek wykopano podczas deszczowej pogody, należy go natychmiast przenieść pod dachem, na przykład pod namiot, do szopy lub budynku gospodarczego.Miejsce powinno być suche, przewiewne i zadaszone, bez bezpośredniego światła słonecznego.

Ułóż czosnek w jednej warstwie lub zawieś do góry nogami.Kiedy wierzchołek łodygi, łącznie z liśćmi, będzie całkowicie suchy, odetnij go i pozostaw kikut o długości 6 cali.Czosnek można przechowywać w temperaturze 15–18°C , ale najlepsze są niższe temperatury 0–3°C.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře