HomeInteresującePij ten napój, gdy mało się ruszasz.Pomoże on zrekompensować skutki siedzącego trybu...

Pij ten napój, gdy mało się ruszasz.Pomoże on zrekompensować skutki siedzącego trybu życia

Pozytywny wpływ spożywania kawy na organizm potwierdza kolejne badanie.Tym razem sprawdzano, jak napój ten może wpływać na zdrowie osób prowadzących siedzący tryb życia.Wyniki są obiecujące, ale sami naukowcy ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania.Należy zauważyć, że kawa nie zastępuje aktywności fizycznej.

Celem badania była ocena związku siedzącego trybu życia i spożycia kawy ze śmiertelnością z powodu chorób ogólnych i sercowo-naczyniowych u dorosłych w USA.Wyniki wykazały, że siedzenie dłużej niż sześć godzin dziennie i niespożywanie kawy były silnie związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu ze wszystkich przyczyn i chorób układu krążenia.

Nowe badania nad kawą.Pij, jeśli nie ruszasz się wystarczająco dużo

Według badań opublikowanych w kwietniu 2024 r. w czasopiśmie BMC Public Health, osoby, które nie piły kawy i siedziały przez sześć lub więcej godzin dziennie, były o 58% bardziej narażone na śmierć ze wszystkich przyczyn niż osoby, które piły kawę i siedziały krócej niż sześć godzin dziennie.W badaniu wykorzystano dane od prawie 11 000 osób zebrane w latach 2007-2018 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) przeprowadzonego przez U.S. National Center for Health Statistics.

Ale co, jeśli ktoś dużo siedzi i pije kawę? Huimin Zhou, badacz z chińskiego Uniwersytetu Soochow i główny autor badania, wskazał w wywiadzie dla The Washington Post, że osoby prowadzące siedzący tryb życia i pijące kawę miały o 24% niższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami, które siedziały przez ponad sześć godzin i nie piły kawy.

Aktywność fizyczna jest ważna.Kawa jej nie zastępuje

Naukowcy, głównie z Uniwersytetu Soochow w Suzhou w Chinach, donoszą w badaniu, że siedzenie ponad osiem godzin dziennie może wiązać się z 46-procentowym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i 79-procentowym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia w porównaniu do osób, które siedzą mniej niż cztery godziny dziennie.

Ponadto, ci, którzy pili najwięcej kawy , więcej niż dwie filiżanki dziennie, mieli o 33 procent niższe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i o 54 procent niższe ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do tych, którzy nie pili kawy.Podsumowując, naukowcy zauważyli jednak, że biorąc pod uwagę, że kawa jest złożonym związkiem, potrzebne są dalsze badania.

Należy pamiętać, że kawa nie wyeliminuje negatywnych skutków siedzącego trybu życia.A tych niestety jest całkiem sporo.Amerykański Instytut Badań nad Rakiem ostrzega między innymi przed nowotworami jelita grubego, piersi i przełyku.Przypomina nam również, że siedzący tryb życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2.i chorób sercowo-naczyniowych.

.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře