HomeInteresująceOsoby powyżej 50 roku życia nie powinny spożywać tych pokarmów.Skracają one ich...

Osoby powyżej 50 roku życia nie powinny spożywać tych pokarmów.Skracają one ich życie

Ponad jedna trzecia słowackiej populacji ma wysokie ciśnienie krwi.A im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy wśród nich.Wysokie ciśnienie krwi ma kilka przyczyn, ale zanim sięgniemy po leki, możemy spróbować z nim walczyć za pomocą tzw.reżim.Oznacza to niepalenie, spożywanie większej ilości owoców i warzyw, ćwiczenia fizyczne, brak stresu, a także spożywanie mniejszej ilości soli.

Zrezygnuj z dań gotowych i fast foodów

Nasze dzienne spożycie soli powinno wynosić około 5 g (około 1 łyżeczki).Dane pokazują jednak, że średnio spożywamy do 3 razy więcej.Większość tej ilości pochodzi z żywności przetworzonej przemysłowo, a tylko około 25% jest dodawane do naszej własnej żywności.Mowa tu oczywiście o fast foodach i różnego rodzaju daniach gotowych.Albo o jedzeniu, które kupujemy gotowe i, jak mówią nam reklamy, wystarczy je podgrzać.

Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że sól jest również obecna w wypiekach, serach i marynowanych warzywach , ale powinniśmy również ograniczyć spożycie wędlin.Kolejną wadą soli jest to, że niszczy kubki smakowe , które z czasem stają się na nią odporne.Tak więc, aby dobrze smakować, musimy z czasem dodawać coraz więcej soli do żywności na naszym talerzu.Nadmierne solenie prowadzi również do niepożądanego odwodnienia.

Sól skraca życie

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może skrócić oczekiwaną długość życia o ponad 2 lata.Według badań opublikowanych w European Heart Journal, ludzie, którzy dodają więcej niż zalecana ilość soli do żywności są do 28% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć.Te same badania potwierdziły, że wysokie spożycie potasu, który znajduje się w owocach i warzywach, może znacznie zmniejszyć to ryzyko.Nadmierne spożycie soli wyraźnie prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.Jednak nie pomaga to również naszym nerkom.

Zastąp ją ziołami

Jeśli więc chcesz zrobić coś dla swojego zdrowia, uważaj na ilość spożywanej soli.Aby mieć nad tym większą kontrolę, zaleca się gotowanie w domu.W ten sposób możesz mieć oko na sól.Możesz także poprawić smak potraw, używając zamiast soli ziół lub przypraw bez soli.Odpowiednie są na przykład czosnek, pieprz, kminek lub koperek.Często pomocne mogą być również warzywa lub odrobina soku z cytryny.

.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře