Chociaż jest smaczna i niezwykle zdrowa, Słowacy wciąż ją trochę niedoceniają.Kolejny krewny cukinii, który w sezonie pozostaje w jej cieniu, mimo to cieszy się swoimi właściwościami, a eksperci nazywają go prawdziwym skarbem zdrowia.Czy warto jeść bakłażana? Oto 5 powodów, dla których powinna częściej gościć na naszych talerzach..
Na co pomaga bakłażan? Prawdziwa skarbnica zdrowia
Choć zyskała szaloną popularność za granicą, wciąż istnieje niewiele przepisów, w których pojawia się u nas.I choć zaskakuje swoim składem i właściwościami prozdrowotnymi, to zawsze jest jednym z najbardziej niedocenianych rodzajów warzyw w naszym kraju.
Jednocześnie bakłażan jest nie tylko smaczny, ale także zdrowy.To warzywo jest bogatym źródłem beta-karotenu, potasu i miedzi, które korzystnie wpływają na zdrowie kości.Zawiera także całą gamę witamin: na czele z witaminami B, C i K – które zapobiegają chorobom układu krążenia i wątroby.Badania wskazują również, że bakłażan hamuje procesy starzenia się organizmu.Ale to dopiero początek.
Jakie właściwości lecznicze ma bakłażan? Oto powody, dla których warto po niego sięgnąć
Bakłażan jest doskonałym źródłem potasu, który jest cenny dla pacjentów z nadciśnieniem.Warzywa wzbogacają także dietę w magnez i mangan, miedź czy cynk.Jest także pełen przeciwutleniaczy. na którego czele stoi jeden z nich, nazunin – związek, który, jak udowodniono, chroni komórki lipidowe mózgu przed utlenianiem.
W praktyce oznacza to, że spożycie bakłażanów może częściowo chronić przed szkodliwym działaniem przetworzonej żywności czy alkoholu na mózg.Dlatego bakłażan nazywany jest prawdziwym strażnikiem zdrowia naszego mózgu.
Jedną z najważniejszych zalet bakłażana są jego właściwości odtruwające.Dietę bogatą w te warzywa zaleca się szczególnie po kuracji antybiotykowej.Ponadto wykazano, że bakłażan obniża poziom cholesterolu, zapobiegając w ten sposób miażdżycy i chorobom sercowo-naczyniowym.
Czy bakłażan nadaje się na odchudzanie? Sięgaj po dietę
Bakłażan to także wsparcie w walce o wymarzoną sylwetkę.Jest niezwykle niskokaloryczny – w końcu w 100 gramach tego warzywa jest tylko 30 kalorii.A 90 procent bakłażana to woda.Jednocześnie jest bogatym źródłem błonnika, którego zawiera w swoim składzie znacznie więcej niż jabłka.W rezultacie bakłażan powinien częściej gościć na talerzach osób na diecie.
Choć bakłażany są zdrowe, warto zwrócić uwagę na ich przygotowanie przed podaniem.Surowe warzywa są trujące.Dlatego konieczne jest spożywanie go poddanego obróbce cieplnej.Najlepiej spożywać ze skórką – fioletowa część warzywa kryje w sobie najzdrowsze przeciwutleniacze i cząsteczki ochronne dla komórek naszego organizmu.