HomeWskazówki dla domuNie musisz kupować klimatyzatora.Kostki tego owocu zapewnią Ci chłód za darmo

Nie musisz kupować klimatyzatora.Kostki tego owocu zapewnią Ci chłód za darmo

Pestki wiśni, używane od lat, powracają.Coraz więcej osób interesuje się obecnie jak najlepszym wykorzystaniem owoców i warzyw.Wiśnie są w tej kategorii bezkonkurencyjne.Ich soczysty i smaczny miąższ już dawno podbił serca i gusta Słowaków.Warto zainteresować się właściwościami zdrowotnymi pestek tych cennych owoców.Dla kogo i w jakich sytuacjach pomocne są ciepłe lub zimne okłady z pestek wiśni? Wyjaśniamy..

Pestki wiśni – właściwości termoregulacyjne

Termoregulacja to zdolność do utrzymywania stałej temperatury niezależnie od warunków środowiskowych.Wiśnia pestki zachowują tę właściwość.Zdecydowanie częściej wykorzystuje się je do rozgrzewki.Mało kto jednak wie, że mogą być także doskonałą metodą na schładzanie organizmu.Zarówno podgrzane, jak i schłodzone zachowują swoje właściwości przez około godzinę.

Kamienie wiśni doskonale łagodzą ból

Nasze babcie chętnie z nich korzystały.Oczyszczone i wysuszone pestki wiśni włożyli do płóciennych worków i w ten sposób stworzyli własne termofory.Ogrzewane na piecach kaflowych długo utrzymywały ciepło.Medycyna ludowa miała swoją mądrość i wiele patentów, z których warto skorzystać do dziś.Przecież pomimo rozwoju medycyny i przemysłu farmaceutycznego nic nie zastąpi domowych sposobów na walkę z bólem.Po nie powinniśmy sięgać w pierwszej kolejności, gdyż nie powodują skutków ubocznych, jakie towarzyszy każdemu lekowi.

Efekt rozgrzewający pestek wiśni

Dziś kostki możemy podgrzać wkładając je do piekarnika nagrzanego do 150 stopni Celsjusza na kwadrans, zimą na kaloryfer, a latem wystawiając je na słońce.Ciepły termofor wydziela kojący aromat wiśni.

Termofor wypełniony pestkami wiśni jest doskonałym lekarstwem na bóle reumatyczne.Może być przydatny dla kobiet, szczególnie przy bólach i skurczach macicy podczas menstruacji oraz przy bólach brzucha innego pochodzenia.Ciepłe okłady z pestek wiśni łagodzą problemy metaboliczne i wzdęcia.

Termofory powinny być pod ręką również miłośnicy aktywności fizycznej i osoby walczące z infekcjami.Ciepłe okłady mogą być zbawienne przy bólach mięśni, zarówno tych powstałych na skutek uprawiania sportu, jak i tych towarzyszących grypie czy przeziębieniu.Ciepłe pestki wiśni mogą pomóc ogrzać zmarznięte stopy i dłonie, a także złagodzić nieprzyjemne objawy zapalenia zatok.

Nasiona wiśni jako antidotum na upały

Pestki wiśni zamknięte w lnianym lub bawełnianym woreczku z powodzeniem można wykorzystać nie tylko do podgrzewania, ale także do chłodzenia. Wystarczy włożyć termos z zabezpieczeniem termicznym do zamkniętej plastikowej torebki do zamrażarki na godzinę.Schłodzone pestki będą doskonałym zimnym kompresem.

Schłodzone okłady wiśniowe są skutecznym lekarstwem na ukąszenia owadów, siniaki, skręcenia i obrzęki.Warto je stosować po skręceniach stawu skokowego i wielu innych kontuzjach.Działają przeciwbólowo, chłodno i przynoszą ulgę.Pomogą zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć obrzęk.

Mogą być również dobrym sposobem na zmniejszenie swędzenia skóry, które często towarzyszy alergiom inhalacyjnym i pokarmowym.Zimne okłady z pestek wiśni polecane są na bóle głowy, zarówno napięciowe, jak i migrenowe.

W przypadku okładów na głowę stosowanie bardzo mocno schłodzonych kamieni nie będzie przyjemnym doświadczeniem.Dlatego jeśli masz skłonność do bólów głowy, warto stworzyć w lodówce stałe miejsce na termofor, aby mieć go pod ręką i w optymalnej temperaturze na wypadek ataku.Było zimno, ale nie lodowato.

Termofor z rdzeniem wiśniowym – praktyczne wskazówki

Thermofor z rdzeniem wiśniowym można dziś bez problemu kupić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.Możesz także zrobić to sam.Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności.

Wystarczy usunąć nasiona z około 2 kg owoców, a następnie je dokładnie oczyścić, umyć i osuszyć.Wsypujemy je do małego lnianego lub bawełnianego woreczka, zszywamy i gotowe.Aby nasiona nie straciły swoich właściwości, termoforu nie należy myć, dlatego warto założyć zewnętrzną poszewkę na poduszkę i jedynie regularnie ją odświeżać.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře