HomeWskazówki dla domuJeśli pijesz piwo bezalkoholowe, tak właśnie dzieje się w Twoim organizmie

Jeśli pijesz piwo bezalkoholowe, tak właśnie dzieje się w Twoim organizmie

Piwo bezalkoholowe ma kilka oczywistych zalet w stosunku do zwykłego piwa, jeśli chodzi o jego wpływ na nasze zdrowie.Jeśli pomyślimy o prawidłowym odżywianiu, piwo bezalkoholowe zawsze będzie lepszym wyborem.Ale czy piwa 0,0% mają też inne właściwości pod względem wpływu na zdrowie i funkcje organizmu?.

Słowacy coraz częściej sięgają po piwo bez alkoholu.Wyniki badań

Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet wykazało, że nie ma czegoś takiego jak „bezpieczny limit spożycia alkoholu“.Żadna dawka nie jest obojętna dla zdrowia.Nawet niewielka ilość może wyrządzić szkody i negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Piwo bezalkoholowe a zdrowie.Wszystko zależy od polifenoli

Do produkcji piwa potrzebne są trzy podstawowe składniki: woda, słód (np.jęczmień lub pszenica) i chmiel.Zarówno jęczmień, pszenica, jak i chmiel zawierają szereg składników wpływających na jego styl, barwę i smak, a także właściwości zdrowotne piwa.Najcenniejszymi z tych składników są polifenole.

Według badań polifenole z chmielu i jęczmienia charakteryzują się m.in.:.

  • przeciwutleniacze.
  • działanie przeciwzapalne.
  • działanie przeciwnowotworowe.
  • działanie estrogenne.
  • Nie ulega wątpliwości, że picie nadmiernych ilości napojów alkoholowych, w tym piwa, ma negatywny wpływ na zdrowie, warto jednak zwrócić uwagę na zawarte w chmielu związki o wielokierunkowym działaniu, gdyż niektóre z nich mogą mieć właściwości prozdrowotne. 8220; – czytamy w artykule Aleksandry Kołoty, Michała Oczkowskiego i Joanny Gromadzkiej-Ostrowskiej z Katedry Dietetyki SGGW.

    Autorzy innego badania podkreślają ponadto, że „polifenole jako naturalne przeciwutleniacze chronią składniki piwa przed niekorzystnymi procesami utleniania i zapewniają dłuższą stabilność smaku i aromatu“.A jednocześnie powodują, że „napój wykazuje właściwości prozdrowotne“.– czytamy w opracowaniu „Wpływ przetwarzania na zawartość polifenoli w piwie“ opublikowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

    Polifenole z piwa bezalkoholowego a wysiłek fizyczny.Przeprowadzono eksperyment

    Jak czytamy w badaniu naukowców z SGGW, piwo bezalkoholowe bogate w polifenole korzystnie wpływa m.in. na układ odpornościowy osób poddawanych dużemu wysiłkowi fizycznemu.

    Jako przykład naukowcy podają eksperyment z udziałem biegaczy długodystansowych.Zazwyczaj po ukończeniu maratonu często cierpiały na choroby górnych dróg oddechowych.Badanie wykazało, że sportowcy pijący bezalkoholowe piwo pszeniczne byli trzykrotnie mniej podatni na infekcje po ukończeniu intensywnego biegu w porównaniu z grupą, która otrzymywała placebo.

    Doświadczenie to pokazuje, że związki polifenolowe mają korzystny wpływ na zdrowie.I co bardzo ważne, nie jest konieczne łączenie ich z alkoholem.

    Wartości odżywcze piwa bezalkoholowego.Nie tylko polifenole

    Jakie substancje prozdrowotne oprócz polifenoli znajdziemy w piwie bezalkoholowym?

    Należą do nich witaminy z grupy B (niacyna, ryboflawina, foliany), minerały (magnez, potas, fosfor) i błonnik.Podobnie jak w przypadku polifenoli, obecność alkoholu jest całkowicie zbędna, aby uwolnić ich prozdrowotne właściwości.Piwo bezalkoholowe charakteryzuje się także stosunkowo niskim indeksem glikemicznym, dlatego może być dobrym wyborem dla diabetyków.

    Zatem jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, jak wynika z badań, piwo bezalkoholowe zawsze będzie lepszą alternatywą dla „zwykłego“ piwa, a co dopiero mocnych napojów alkoholowych.Należy jednak podkreślić, że w cytowanych badaniach naukowych nie badano wpływu picia alkoholu bezalkoholowego na zdrowie psychiczne w przypadku uzależnienia i leczenia.

    Ponadto przytaczane badania mówią o zaletach „zwykłego“ piwa bezalkoholowego bez dodatków w postaci cukrów czy syropów cukrowych.W ich przypadku wartości odżywcze mogą się różnić, a w składzie mogą pojawić się niepożądane składniki, takie jak dodatkowe „wzmacniacze“ smaku.

    Janem
    Janem
    Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Nejoblíbenější

    Nedávné komentáře