Przygotowanie grządek do sezonu zimowego zaczyna się zawsze od tego samego, a nie jest to kopanie ziemi czy choćby nawożenie nawozem..
Przestrzeganie tych zasad pomoże Ci zebrać dobre plony podczas sadzenia roślin ozimych, a także w nowym sezonie letnim, kiedy jest już czas, aby o tym pomyśleć..
Doświadczeni ogrodnicy podpowiedzieli nam, jak prawidłowo uporządkować dawne grządki po sezonie.
Pierwszym krokiem jest usunięcie resztek roślinności z grządek i chwastów.
Nawyk pozostawiania po zbiorach liści i sadzonek kapusty oraz innych resztek roślinnych na grządkach w nadziei, że zgniją i zapłodnią glebę, przyciąga jedynie szkodniki.
Służą jako pokarm i miejsce zimowania owadów.Wraz z pojawieniem się szkodników wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się chorób atakujących uprawy warzyw.
Oprócz owadów za zapachem jedzenia podążają gryzonie – myszy polne i szczury, które wraz z nadejściem chłodów szukają pożywienia w domkach letniskowych.
Następnie można zastosować nawozy odpowiednie do pory roku i przekopać glebę.
Jeszcze większej uwagi wymagają szklarnie, w których konieczne jest nie tylko odchwaszczenie i wyrzucenie resztek roślinności, ale także przeprowadzenie dezynfekcji, a w niektórych przypadkach konieczna jest wymiana gleby.
Następnie możesz zaplanować grządki na przyszłoroczne zbiory, biorąc pod uwagę płodozmian i bliskość na przyszły rok oraz siew zimowy.