W ostatnich miesiącach nasiliły się obawy przed możliwym konfliktem nuklearnym.W Internecie i w zwykłych rozmowach krążą różne porady – niektóre przydatne, inne mniej, a niektóre wręcz dziwaczne.Czy wiesz, co zrobić w przypadku ataku nuklearnego?.
Zagrożenie wojną nuklearną na horyzoncie.
Po rosyjskim ataku na Ukrainę na całym świecie wzrosło niepokoje dotyczące możliwości użycia broni nuklearnej.Niepowodzenia rosyjskiej agresji i powtarzające się groźby ze strony Moskwy wzmogły dyskusje na temat potencjalnego rozmieszczenia tej niszczycielskiej broni.
Eksperci są zgodni, że gdyby do tego doszło, najprawdopodobniej wiązałoby się to z użyciem taktycznej broni nuklearnej.Spowodowałyby one znaczne zniszczenia na określonych obszarach, ale ich skutki miałyby charakter lokalny.Przykładowo użycie broni nuklearnej na terytorium Ukrainy prawdopodobnie nie miałoby bezpośredniego wpływu na miasta takie jak Praga.
Pokój jest kluczem do przetrwania.
Niemniej jednak obawy rozprzestrzeniają się do tego stopnia, że nawet Państwowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego wydał zalecenia, jak zachować się w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia.
Najważniejsze to zachować zimną krew i stosować się do poleceń oficjalnych władz.Warto wiedzieć, gdzie w Twojej okolicy znajdują się bezpieczne miejsca do ukrycia.Istnieją wykazy takich lokalizacji, a w przypadku zagrożenia odpowiednie służby ratunkowe udzielają bardziej szczegółowych informacji.
Jeśli w pobliżu nie ma bezpiecznego schronienia lub nie możesz tam dotrzeć na czas, odpowiednim rozwiązaniem może okazać się schronienie w piwnicy.Ważne jest, aby trzymać się z daleka od okien i drzwi, najlepiej ukryć się w pomieszczeniach o betonowych ścianach lub pod ścianami nośnymi.Wszystkie okna i otwory wentylacyjne powinny być zamknięte.
Nie wychodź na zewnątrz, dopóki nie będzie bezpiecznie.
Należy także zapewnić środki komunikacji – np. radio na baterie, na wypadek przerw w dostawie prądu lub internetu.Po ataku nuklearnym należy zachować bezpieczeństwo przez kilka godzin, czekając na instrukcje odpowiedzialnych władz.W takich sytuacjach warto mieć przygotowaną awaryjną torbę z lekami, nie psującą się żywnością, wodą i zapasową odzieżą.Po opuszczeniu schroniska należy chronić drogi oddechowe i przebywać na zewnątrz jak najkrócej.