HomeWskazówki dla domuDzięki UE samochody muszą teraz mieć nowe ograniczniki.Twój samochód na to nie...

Dzięki UE samochody muszą teraz mieć nowe ograniczniki.Twój samochód na to nie pozwoli

Od 7.lipca 2024 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w inteligentny ogranicznik prędkości (ISA).System ten, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, stanowi istotną zmianę zarówno dla producentów samochodów, jak i kierowców.

.Co to jest ISA i jak działa?

ISA wykorzystuje kamery, które rozpoznają znaki ograniczenia prędkości, a także dane z GPS i systemów nawigacji satelitarnej w celu określenia ograniczenia prędkości na danym odcinku drogi.Jeśli pojazd przekroczy ten limit, ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym lub wibracjami kierownicy lub pedału przyspieszenia.Jeśli kierowca nie zareaguje, system zmniejszy moc silnika i automatycznie spowolni pojazd do określonego limitu.

Kierowca ma możliwość wyłączenia systemu ISA, ale włącza się on automatycznie po każdym uruchomieniu samochodu.Posunięcie to jest częścią szerszej strategii UE mającej na celu osiągnięcie zerowej liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2050 roku.

.Wpływ na Wielką Brytanię

Chociaż przepisy UE nie są prawnie wiążące w Wielkiej Brytanii po Brexicie, producenci samochodów nie wykazali zainteresowania dostarczaniem na rynek brytyjski samochodów bez ISA.Wynika to z chęci zmniejszenia kosztów produkcji i złożoności, co prowadzi do jednolitej oferty samochodów dla całego rynku europejskiego.

Ustępujący rząd konserwatystów wykluczył wprowadzenie obowiązkowego ISA, ale nowy rząd Partii Pracy może zająć inne stanowisko i dążyć do ściślejszego dostosowania się do Komisji Europejskiej.

.Korzyści bezpieczeństwa wynikające z kont ISA

Głównym orędownikiem ISA jest Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), która twierdzi, że system ten zmniejszy liczbę kolizji o 30%, a liczbę ofiar śmiertelnych o 20%.Wraz z innymi środkami, takimi jak autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB), ISA może zapobiec nawet 140 000 poważnych obrażeń w wypadkach drogowych do 2038 roku.

Wprowadzenie ISA jest również wspierane przez EuroNCAP, organizację znaną z testów zderzeniowych.Większa zgodność z ograniczeniami prędkości zapobiegnie wypadkom i złagodzi konsekwencje tych, które się zdarzają, &#8220 mówi.

.Wyzwania i ograniczenia ISA

Pomimo wielu zalet, system ISA ma również swoje wady.Technologia nie zawsze jest niezawodna, a pojazdy, które polegają wyłącznie na kamerach do rozpoznawania znaków, mogą mieć problemy w sytuacjach, w których znaki nie są wyraźnie widoczne lub ich brakuje.Dlatego system można wyłączyć, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak ograniczenia prędkości na autostradzie.

.Podsumowanie

Nowe obowiązkowe rozporządzenie ISA stanowi znaczący krok w kierunku bezpieczniejszych dróg w UE.Chociaż Wielka Brytania nie jest zobowiązana do przyjęcia tych przepisów, jest prawdopodobne, że systemy ISA staną się standardowym wyposażeniem samochodów w tym kraju.Presja ze strony organizacji bezpieczeństwa i dążenie producentów do ujednolicenia praktyk produkcyjnych będą kluczowymi czynnikami wpływającymi na przyszłość tej technologii.

.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře