W nowoczesnych kuchniach stale poruszana jest kwestia wyboru odpowiednich desek do krojenia.W przeszłości deski drewniane były jedyną opcją chroniącą blat kuchenny przed uszkodzeniami.Dziś jednak mamy do wyboru całą masę materiałów – od plastiku po szkło – co niesie ze sobą nowe zalety i wady..
Dlaczego niektórzy wolą inne materiały?
Jednym z najczęstszych zastrzeżeń wobec desek drewnianych jest ich rozmiar i wyższa cena.Mimo to deski drewniane cieszą się popularnością ze względu na estetyczny wygląd, zdolność do utrzymywania ostrości noży i długą żywotność.Z drugiej strony drewno ma tendencję do wchłaniania płynów z pokrojonej żywności, co może powodować problemy higieniczne.
Deski drewniane nie nadają się również do mycia w zmywarce, a długotrwałe moczenie może doprowadzić do ich uszkodzenia.Z biegiem czasu może się zdarzyć, że Twoja deska nie będzie tak higieniczna, jak byś sobie tego życzył.Dla lepszej ochrony drewna zaleca się regularne olejowanie, które może zmniejszyć jego nasiąkliwość i wydłużyć jego żywotność.
Alternatywy dla tworzyw sztucznych i szkła
Deski plastikowe są często niedrogie, lekkie i łatwe w utrzymaniu.Ich ogromną zaletą jest to, że można je myć w zmywarce.Jednak plastikowe deski z czasem robią się rowki, które pomimo regularnego mycia mogą stać się pożywką dla bakterii.
Szklane deski do krojenia są ciekawym wyborem z estetycznego punktu widzenia, jednak ich praktyczność jest wątpliwa.Podczas krojenia na szklanej płycie powstaje hałas, który może być nieprzyjemny.Ponadto, chociaż są odporne na uszkodzenia nożem, ostrza noży szybko się zużywają w miarę użytkowania.
Jaką deskę wybrać?
Każdy materiał ma swoje zalety i wady.Drewniane deski idealnie nadają się do krojenia chleba, warzyw czy sera, natomiast należy unikać krojenia mięsa i ryb, gdzie bardziej odpowiedni jest plastik lub bambus.Szklane blaty mogą być pięknym dodatkiem dekoracyjnym, ale ich praktyczne zastosowanie w kuchni jest ograniczone.
Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, ważne jest, aby wybrać go w oparciu o swoje potrzeby i preferencje, nie zapominając o regularnej konserwacji, która przedłuży żywotność Twojej deski do krojenia.