W ostatnich latach coraz więcej ogrodników zauważa, że liście uprawianych przez nich roślin zaczynają się zwijać..
W szczególności mówimy o pomidorach, a czasami papryce, których liście są mocno zdeformowane, stają się pęcherzykowate przy żyłce centralnej, wąskie, a czasem asymetryczne..
Możesz być zaskoczony, ale to „zjawisko“ nie ma nic wspólnego z chorobą, ale wiąże się z uszkodzeniem roślin przez herbicydy.
Skąd mogą pochodzić herbicydy w rabatach ogrodowych? Jednym ze sposobów „skażenia“ jest trawa z trawników traktowanych tymi substancjami.Gromadzą się także na słomie zbożowej i kompostowniku przez okres do dwóch lat.
Kiedy kompostujesz trawę trawnikową lub słomę z pól, na których zastosowano herbicydy do zwalczania chwastów, substancje te zostają zatrzymane.Są także konserwowane w oborniku.
Po kompostowaniu skuteczność herbicydów nie zmniejsza się.
I choć wielu ogrodników nie ma bezpośredniego kontaktu z obornikiem, to jak się okazuje, wykorzystuje kompost, wermikompost i obornik granulowany.Przez te „materiały“ herbicydy dostają się do gleby i roślin.
Aby rozwiązać ten problem, należy usunąć uszkodzone liście i potraktować rośliny lekami stymulującymi – Epiną i Cyrkonem.
Z czasem przycięte rośliny wykształcą zdrowe liście.
Opcjonalnie można podlewać grządki kijem siana, który szybko rozkłada pozostałe herbicydy.Preparaty humusowe również mogą stać się pomocnikiem w tym trudnym zadaniu.