HomeInteresująceCzy widzisz takie plamki na żółtku? Powiemy ci, czy możesz zjeść takie...

Czy widzisz takie plamki na żółtku? Powiemy ci, czy możesz zjeść takie jajko

Świeżość jajek jest czasami trudna.Nikt nie chce jeść starych jajek; nie interesują nas problemy trawienne.Dlatego poddajemy jajka różnego rodzaju testom.Badamy żółtko, białko, wąchamy je, a może nawet zanurzamy jajko w wodzie, aby sprawdzić jego świeżość.Czasami jednak coś może nas zaskoczyć.Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z dziwnymi białymi pętlami w środku żółtka, nie martw się.

Co to jest chalaza?

W jajku znajdują się dwie chalazy i są to spiralne pętle, które mocują żółtko w białku na każdym biegunie jajka.Działają jak kotwica.Zdecydowanie nie jest to pępowina, jak niektórzy mogą się obawiać.A skoro już jesteśmy przy temacie zapłodnionych i niezapłodnionych jaj, sprawdźmy, które z nich możemy znaleźć w zwykłych sieciach supermarketów.

Czy z jajka z supermarketu może wykluć się kurczak?

W zdecydowanej większości przypadków nie.W rzeczywistości w sklepach znajdujemy jajka, które nie zostały zapłodnione.Pochodzą one z farm i rancz, na których nie hoduje się kogutów.Jeśli kura nie ma kontaktu z kogutem, jajko nie jest zapłodnione, a zatem nie produkuje pisklęcia.Niemniej jednak istnieje kilka przypadków, w których ludziom udało się wykluć kaczki lub przepiórki ze sklepowych jaj.Nie musisz się jednak martwić.Nawet jeśli jaja sklepowe są zapłodnione, nic nie zauważysz.Wyglądają dokładnie tak samo i są całkowicie bezpieczne do spożycia.

Określanie świeżości jajka za pomocą chalazy

Wracając do chalazy.Chalaza może powiedzieć nam, jak stare jest jajko.Im świeższe jajko, tym bardziej wyraźne są białe włókna.Jeśli nie możesz wyśledzić chalazy, masz w domu starsze jajko.

Czy jajka są zdrowe?

Jak najbardziej.Zawierają białko i witaminy.Obniżają ciśnienie krwi, poprawiają pamięć i pomagają schudnąć.Jeśli jesz je z umiarem, nie musisz się nawet martwić o wysoki poziom cholesterolu.Jajka można przyrządzać na dziesiątki sposobów &#8211 gotowane, smażone, omlety, pasty i tak w kółko.Najlepiej zrobisz, jeśli włączysz je do swojej diety rano.

Jakich jajek nie spożywać?

Starsze niż 28 dni po zniesieniu, z naruszoną skorupą, podejrzane wzrokowo lub zapachowo.Obowiązuje prosta zasada.Jeśli nie podoba ci się coś w jajku, nie jedz go.

.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře