HomeWskazówki dla domuCo zrobić, żeby sansewieria zakwitła? Prawdziwe zjawisko

Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła? Prawdziwe zjawisko

21. 08. 2024 (Fot. Shutterstock/Nice-pics-125).

Sansevieria to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych.Wszyscy znamy jej długie liście w kształcie szabli, ale tylko prawdziwi szczęściarze wiedzą, jak wyglądają i pachną, gdy kwitną.Warto przeżyć to choć raz w życiu.Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła? Jest kilka sposobów..

Sansewieria, czyli język teściowej, to bardzo efektowna i popularna roślina należąca do grupy sukulentów.Oznacza to, że ma zdolność magazynowania wody i składników odżywczych w liściach, dlatego polecana jest nawet początkującym hodowcom.Na świecie występuje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, ale w większości domów najczęściej spotykane są sansevieria trojpasa i sansevieria cylindrica.Dość popularna jest także odmiana kirkii.

Cechą charakterystyczną sansewierii są jej bardzo efektowne, długie liście przypominające miecze. z ich powodu niektórzy nazywają tę roślinę także „szablą“.Sansewieria znana jest również z pięknego kwitnienia, choć w warunkach domowych jest to bardzo rzadkie.Co zrobić, aby sansewieria zakwitła i oczarowała nas swoim jaśminowo-słodkim zapachem?

Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła? Tylko szczęśliwcom się to uda

Sansewieria jest rośliną mało wymagającą, która rośnie nawet na ubogich glebach, w półcieniu i dobrze znosi długie okresy suszy. Nie lubi jednak ostrych promieni słońca, które niekorzystnie wpływają na jej liście, choć ceni sobie ciepłe pomieszczenia i rozproszone światło.

Tylko niektóre rodzaje sansewierii dobrze radzą sobie w środowisku domowym:

  • sansewieria trójpasmowa o długich, sztywnych liściach w kształcie soboli.
  • sansevieria cylindrica o grubych, cylindrycznych i sztywnych liściach.
  • sansevieria bacularis o delikatnie spiczastych, ciemnozielonych liściach z poprzecznymi jaśniejszymi paskami.
  • sansevieria parva o smukłych, ciemnozielonych liściach zebranych w grona i rozety.
  • sansevieria gracilis o krótszych, kępkowatych liściach wyrastających z łodyg.
  • sansevieria longiflora o pierzastych kwiatach o intensywnym zapachu.
  • Aby sansewieria zakwitła, trzeba stworzyć jej odpowiednie warunki. Ale zacznijmy od tego, że będzie to możliwe tylko przy roślinach dorosłych, więcej niż dwuletnich i będzie to zdarzać się raz w roku, w późną wiosną lub wczesnym latem. Co ciekawe, roślina zakwitnie, jeśli ją trochę zestresujesz.Wyschnięta sansewieria będzie postrzegać brak wody jako śmiertelne zagrożenie i wypuszcza kwiaty, aby się rozmnażały. Na przykład ciasna doniczka 8211; roślina kwitnie częściej, gdy brakuje jej miejsca. Aby pobudzić sansewierię do kwitnienia:

  • poczekaj, aż roślina będzie miała dwa lata.
  • zajmij się sansevierią rok wcześniej – dwa razy w roku stosować nawóz przeznaczony dla tej rośliny.
  • zapewniają dużo światła i dostęp do pełnego słońca przez kilka godzin dziennie.
  • przestań podlewać pod koniec zimy i podlewaj dopiero wtedy, gdy zobaczysz pąki.
  • Jak kwitnie sansewieria? To prawdziwy fenomen!

    Wiele osób marzy, żeby chociaż raz zobaczyć kwitnącą sansewierię, i nie ma w tym żadnej przesady ‚ to prawdziwe zjawisko, na które warto czekać. Cały proces zaczyna się od pojawienia się długiej łodygi pomiędzy liśćmi, pokrytej małymi pąkami. Łodyga może osiągnąć wysokość do jednego metra i prawie zawsze wyrasta ponad liście rośliny. Pomiędzy pąkami pojawiają się małe oleiste krople , które wyglądają jak gęsta rosa, a z czasem białe, różowawe, kremowe lub zielonkawe kwiaty rosnąć między nimi – wszystko zależy od odmiany rośliny..

    Kwiaty sansewierii zebrane są w kwiatostany pokrywające do 2/3 łodygi.Z wyglądu przypominają hiacynty, ale są bardziej miękkie i bardziej pierzaste.Co ciekawe, w ciągu dnia są zamknięte, a na noc otwarte, kuszą swoim pięknym, słodkim zapachem. Przypomina zapach jaśminu lub wanilii, jest bardzo intensywny i dość oryginalny, a ćmy przyciągają tylko w naturalnych warunkach.Rośliny kwitnące w domu są dość rzadkie – ludzie, którzy mogą to zrobić, są zatem prawdziwymi wybranymi.

    Kwiaty sansewierii utrzymują się około dwóch do trzech tygodni.Po przekwitnięciu należy usunąć łodygę i pod żadnym pozorem nie przesadzać rośliny. Przecież cały proces był dla rośliny bardzo wyczerpujący i teraz należy jej się zasłużony odpoczynek.

    Janem
    Janem
    Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Nejoblíbenější

    Nedávné komentáře