HomeWskazówki dla domuProblem z kapryśnym Benjaminem? Dobra dawka wywaru szybko go rozwiąże

Problem z kapryśnym Benjaminem? Dobra dawka wywaru szybko go rozwiąże

12. 08. 2024 (Fot. Shutterstock/ArtCreationsDesignPhoto).

Wiele osób uważa fikusa Benjamina za kapryśną roślinę, mimo to można go znaleźć w prawie każdym domu.Nie jest to zaskakujące, ponieważ nie wymaga prawie żadnego wysiłku, aby rosnąć wdzięcznie i bujnie.Jej uprawa ma tylko jeden haczyk: należy ją nawozić przez cały rok.W przeciwnym razie opuści liście i jednocześnie nie będzie w stanie nadrobić swoich braków.Jeśli nie chcesz mieć w domu psotnego figowca Benjamina, warto wiedzieć, czym go nawozić..

Ficus Benjamin: jakie musi mieć warunki?

Co musisz wiedzieć o wymaganiach figowców? Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć jego lokalizację w domu.Nie tylko szybko rośnie i zajmuje dużo miejsca, ale nie lubi przeciągów, zbyt dużego nasłonecznienia i suchego powietrza (co zwykle zdarza się zimą).Ulubiony beniamin też nienawidzi być przenoszony , bo wtedy może masowo upuszczać liście.Na szczęście, gdy jego stan się ustabilizuje i warunki będą podobne do tych, w jakich rósł na co dzień, szybko wypuszcza nowe liście.

Jak opiekujesz się Benjaminem? To zadanie jest zwykle proste i może być wykonane przez laika.Wystarczy regularnie podlewać roślinę niewielką ilością wody , aby nie osiadała w słoju korzeniowym.Ficus Benjamin uwielbia zraszać liście , ponieważ zabieg ten nie tylko poprawia jego kondycję, ale także ułatwia utrzymanie rośliny w czystości.

Ficus Benjamin należy do roślin wymagających dużej ilości składników odżywczych.Fakt ten nie jest zaskakujący, gdyż urasta do bardzo dużych rozmiarów, których nie jest w stanie osiągnąć bez regularnych dawek nawozów.

Jak nawozić figowiec Benjamin?

Nawożenie figowca musi stać się nawykiem, jeśli chcesz mieć go w swojej domowej kolekcji przez wiele lat.Drzewo jest pod tym względem bardzo wymagające: wymaga regularnych dawek uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego w okresie wegetacyjnym raz na dwa tygodnie , ale także zimą (raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące).Można oczywiście sięgnąć po nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po domowe preparaty, które od czasu do czasu można przygotować samemu.

Drożdże dla fikusów

Drożdże znajdują się niemal w każdym gospodarstwie domowym, dzięki czemu można cieszyć się pysznym i puszystym ciastem.Jeśli masz go w nadmiarze, a termin przydatności do spożycia zbliża się wielkimi krokami, możesz go wykorzystać do przygotowania idealnego nawozu dla Ficus Benjamin.Wystarczy, że niewielką ilość (centymetrowy kawałek) posyp cukrem i zalej ciepłą wodą, dobrze wymieszaj, a następnie odstaw na kilka minut w ciepłe miejsce.

Przygotowana w ten sposób pożywka drożdży dla figowca Benjamina to stała dawka potasu i magnezu , która wzmocni korzenie i przyczyni się do lepszego wzrostu łodygi.Jak wykorzystać drożdże jako nawóz? Po prostu wymieszaj go z dwoma litrami wody i wodą domowymi fikusami.

Złoty napój dla figowca

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że piwo może korzystnie wpłynąć na zdrowie twoich roślin , w tym Ficus Benjamin.Wystarczy wymieszać tzwzłoty napój z wodą w takich samych proporcjach i tą mieszanką podlewaj rośliny w doniczkach.

Co ciekawe do posypania fikusów można też zastosować mieszaninę wody i piwa i taka kąpiel na pewno wpłynie pozytywnie na kondycję roślin.

Nawóz żelatynowy dla ficus Benjamin

Żelatynę nadal wykorzystuje się w kuchni, jednak wiele osób z różnych powodów z niej rezygnuje.Jeśli jednak mamy w domu fikusy i inne rośliny zielone, warto je od czasu do czasu kupić i wykorzystać jako nawóz.Żelatyna stanowi stałą dawkę azotu niezbędną dla wszystkich roślin o bujnych zielonych liściach.

Jak powstaje nawóz żelatynowy? Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę stołową w litrze gorącej wody, dokładnie wymieszać (do rozpuszczenia żelatyny) następnie dobrze ostudzić.Taka mieszanina rozcieńczyć w litrze wody i zalać figę.Uwaga, nawozu żelatynowego nie należy stosować w nadmiernej ilości! Taka pożywka jest odpowiednia dla roślin raz na kilka miesięcy.

Janem
Janem
Dzielę się z Wami wspaniałymi przepisami tradycyjnej polskiej kuchni oraz poradami, jak stworzyć przytulny i stylowy dom. Moje osobiste triki, sprawdzone przez lata, sprawią, że każdy dzień będzie pełen ciepła i smaku. Dołączcie do mnie w tej kulinarnej i domowej podróży!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nejoblíbenější

Nedávné komentáře